Home
ZolV
Zasoby

tytuł:  Dyskretny urok melancholii

Olsztyński kabaret Czerwony Tulipan doczekał się wreszcie swej kasety. Wydane niedawno przez radio Olsztyn z okazji dziesięciolecia grupy "Numery" zawierają największe przeboje zespołu.

Trudno sobie wyobrazić Olsztyn bez Czerwonego Tulipana. Wpisany od 1985 roku w krajobraz naszego miasta wialokrotnie gościł na olsztyńskich spotkaniach zamkowych "Śpiewajmy poezję". Członkowie kabaretu udzielali się też indywidualnie wydając własne kasety czy pisząc muzykę do spektakli Teatru im. Stefana Jaracza. Choć tworzący grupę: Krystyna Świątecka i stefan Brzozowski nagrywali autorskie płyty, nie mieli jakoś szczęścia zaistnieć na nich pod szyldem Czerwonego Tulipana. Szczęście ich omijało, a uśmiechnięło się dopiero w rok jubileuszu.

Kabaret stworzyli absolwenci wychowania muzycznego olsztyńskiej WSP. Czerwony Tulipan nie był dla nich scenicznym debiutem. Jego założyciel Stefan Brzozowski wielokrotnie kierował spotkaniami zamkowymi, współpracował z poznańskim telewizyjnym kanałem telewizyjnum "Kanałem 5", brał udział w festiwalu opolskim i studenckiej FAMIE. Krystyna Świątecka grała w grupie "Niebo", zdobywała też nagrody na festiwalach w Olsztynie i Rzeszowie, zaś Ewę Cichocką pamiętać można ze znanej grupy "Kaczki z Nowej Paczki" czy kabaretu "Długi". Nieformalnym członkiem zespołu była też autorka tekstów piosenek grupy poetka i pisarka Mariola Platte.

Tulipan zadomowił się na olsztyńskich scenach. Mieszkańcy miasta przyzwyczaili się do żartobliwie prowadzonych przez Piotra Bałtroczyka występów kabaretu w kawiarni "Staromiejska" w 1992 roku udostępniono zespołowi Scenę Kameralną przy olsztyńskim teatrze, wkrótce potem otwarto kawiarnię "Czerwony Tulipan". Pobyt w niej często kończył się wspólnym śpiewaniem z publicznością, do kawiarni ciągnęła też młodzież zaciekawioną panującym tam luzem i atmosferą artystycznej cyganerii.

Przez scenę kabaretu przewijali się zapraszani przez grupę olsztyńscy muzycy -Krzysztof Jaworski, Wiesław Sałata, Ryszard Szmit, Andrzej Bukowski. Lista osób współpracujących z zespołem artystów obejmuje kilkanaście nazwisk...

"Numery" zawierają zrealizowane w różnym czasie największe przeboje grupy. Są wśród nich nucone przez olsztynian po spotkaniach zamkowych "Jedyne co mam", "Wszystko czeka" czy "Trzeba mieć talent". Znalazły się też na taśmie kompozycje z solowych albumów artystów (np. "Niezauważalna" Krystyny Świąteckiej) włączone przez "Tulipana" do swojego repertuaru. Piosenki nastrojowe, urzekające klimatem melancholii zaklętym w dźwiękach gitar, skrzypiec i słowach poetyckich tekstów.

Gazeta Olsztyńska
abi
Artykuly
1997-lut-21 Mister Tulipan odkrywa Amerykę
1996-sie-09 Sanatorium psychiczne
1995-lis-23 Nie je, nie pije, a śpiewa i żyje...
1995-lis-16 Kołysanie, szczytowanie
1995-sie-31 Z olsztyńskiego księstwa do krakowskiego amfiteatru
1995-sie-16 Wieczór z "Czerwonym Tulipanem"
1995-lip-11 Artyści w górę - "Czerwony Tulipan" z kompaktem
1995-lip-11 Neptun docenił - "Czerwony Tulipan" z kompaktem
1995-cze-02 Dyskretny urok melancholii
1995-maj-12 Struny Stefana
1995-sty-25 POGADAJMY PRZY KAWIE z Ewą Cichocką
1994-sie-17 Olsztyński zamek jeszcze stoi
1994-sie-01 Do czterech razy Sztuka
1994-lip-01 Prowokacja poezją
1994-maj-06 Ja chcę wzruszać
1988-lis-17 Czerwony Tulipan rozkwitł w Łodzi
0001-sty-01 Przenieście nam stolicę do Olsztyna


Copyright © 2001 version 0.9pre1  Czas generowania strony: 0.013644 sekund