Home
ZolV
Zasoby

tytuł:  Czerwony Tulipan rozkwitł w Łodzi

Ona przyjechała w futrze, on w kożuchu, a cały zespół z grubszą gotówką. I wcale nie robili zakupów w tamtejszym, dobrze zaopatrzonym "Centralu"...

Z takim bagażem Krystyna Świątecka i Stefan Brzozowski wrócili z zespołem "Czerwony Tulipan" z Prezentacji Artystycznych "Estrada 88", jakie odbyły się w ubiegłym tygodniu w Łodzi.

- Te futra i kożuchy to podobno nagrody, jakie dostaliście na festiwalu?

- Tak, to prawda. Sponsorzy buli bogaci, dla laureata teatralnej grupy "Kalambur" z Wrocławia ufundowali antenę satelitarną - mówi Stefan Brzozowski, szef grupy "Czerwony Tulipan". - Poza futrami firmy "Furex" przywieźliśmy - zdobycz o wiele cenniejszą - zaproszenie na sesję nagraniową w Polskim Radiu w Łodzi i kilka wyróżnień.

- Wpadliście jurorom w oko. Dawno nie słyszeliśmy o takich sukcesach "Czerwonego Tulipana".

- W konkursie indywidualnym prof. Aleksander Bardini docenił i Krysię i mnie. Ona otrzymała specjalną nagrodę za osiągnięcia piosenkarskie, ja - wyróżnienie za wykonanie "Piosenki tonącego" Wojciecha Młynarskiego i utworu z repertuaru kabaretu "Długi": "Mały lotek - duża sprawa". Muszę powiedzieć, że Krysia, która zaspiewała dwie piosenki z przedstawienia "Taniec życia", przeszła samą siebię, zebrała bardzo wiele dobrych recenzji.

- W drugim konkursie, pt. "Programy", pokazaliśmy swój ostatni spektakl "Nastroje i niepokoje". Komisja, której przewodził Lech Terpiłowski, przyznała "Czerwonemu Tulipanowi", czyli Krystynie Świąteckiej, Ewie Cichockiej, mnie oraz muzykom: Mirosławowi Łukawskiemu, Arturowi Chwale, Adamowi Śniadeckiemu, Ryszardowi Szmitowi, Piotrowi Wolińskiemu, Zbigniewowi Chrzanowskiemu nagrodę w wysokości pół miliona złotych. Ja dostałem wyróżnienie ZAKR za opracowanie muzyczne i muzykę do spektaklu.

- Jaki był poziom przeglądu? Czy mieliście groźnych konkurentów?

- Nie wszystkich wykonawców mogłem zobaczyć, poziom jednak był bardzo różny. Od totalnej szmiry po występy na wysokim poziomie. Konkurencja była duża, bo w pierwszym konkursie wystąpiło aż 60 wykonawców. Do Łodzi zjechali nie tylko piosenkarze, satyrycy, kabareciarze, ale nawet cyrkowcy i iluzjoniści. Prezentacje Artystyczne stały się prawdziwym przeglądem twórczości estradowej zawodowców i amatorów.

- Z pewnością koncerty obserwowało wielu krytyków muzycznych?

- Tak. Oglądali nas Jan Poprawa, Andrzej Ibis- Wróblewski, Zenon Wiktorczyk. Ibis po naszym występie przygotował trzystronicową recenzję, w której przeanalizował piosenkę po piosence ze spektaklu "Nastroje i niepokoje". Usłyszeliśmy sporo pochwał i trochę "ibisowskiej" krytyki.

- Co sobie obiecujecie po tak dobrym przyjęciu?

- Bardzo wiele. Organizatorzy prezentacji mają zamiar zorganizować "trasę" po Polsce z udziałem laureatów festiwalu. Podpisaliśmy również umowy z "Estradą" Krakowską i opolską otrzymaliśmy zaproszenie na kilkanaście koncertów w Warszawie.

- Zabłysnęliście w Łodzi "Nastrojami...", a tym czasem w Olsztynie od premiery, która odbyła się w lipcu, ani razu przedstawienie to nie trafiło na afisz. Dlaczego?

- Nie mamy sali, w której moglibyśmy pokazać przedstawienie. Wynajęcie sceny teatralnej kosztuje ponad 100 tysięcy, a nas nie stać na taki wydatek. W Łodzi zrobiliśmy dobre wrażenie, że olsztyńską "Estradę", pod której szyldem występowaliśmy, uznano za najlepszą w kraju. Może teraz zostaniemy zauważeni także w Olsztynie?

- Gratuluję sukcesu i dziękuję za rozmowę.

BEATA BROKOWSKA
PS. w Łódzkich Prezenacjach Artystycznych nagrodę w kategorii piosenki autorskiej otrzymał Włodzimierz Jarmałkowicz- junior za muzykę do utworu "Powoli ciebie zapominam".
Beata Brokowska
Dziennik pojezierza
Artykuly
1997-lut-21 Mister Tulipan odkrywa Amerykę
1996-sie-09 Sanatorium psychiczne
1995-lis-23 Nie je, nie pije, a śpiewa i żyje...
1995-lis-16 Kołysanie, szczytowanie
1995-sie-31 Z olsztyńskiego księstwa do krakowskiego amfiteatru
1995-sie-16 Wieczór z "Czerwonym Tulipanem"
1995-lip-11 Artyści w górę - "Czerwony Tulipan" z kompaktem
1995-lip-11 Neptun docenił - "Czerwony Tulipan" z kompaktem
1995-cze-02 Dyskretny urok melancholii
1995-maj-12 Struny Stefana
1995-sty-25 POGADAJMY PRZY KAWIE z Ewą Cichocką
1994-sie-17 Olsztyński zamek jeszcze stoi
1994-sie-01 Do czterech razy Sztuka
1994-lip-01 Prowokacja poezją
1994-maj-06 Ja chcę wzruszać
1988-lis-17 Czerwony Tulipan rozkwitł w Łodzi
0001-sty-01 Przenieście nam stolicę do Olsztyna


Copyright © 2001 version 0.9pre1  Czas generowania strony: 0.013411 sekund